Nowatorska metoda nauczania anatomii i doskonalenia umiejętności w zakresie iniekcji wypełniaczy tkankowych S.A.F.E Training

Znajomość anatomii twarzy, przebiegu naczyń i nerwów ma kluczowe znaczenie dla chirurgicznych oraz małoinwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej. Procedury opierają się na właściwej ocenie rozmieszczenia żył, tętnic twarzowych oraz ich odgałęzień.

11 grudnia 2021 roku w klinice medycyny estetycznej Ambroziak odbyło się pierwsze szkolenie z cyklu S.A.F.E Training w ramach Vivacy Academy. Szkolenie odbyło się przy użyciu nowoczesnego symulatora iFACE, dokładnie odwzorowującego ludzką twarz i jej anatomię. Gość mi specjalny mi spotkania byli dyrektor R&D Laboratoires Vivacy Denis Couchourel oraz współtwórca metody F.A.S.T (Fast Aesthetics Simulator Training) dr Benjamin Ascher. Szkolenie S.A.F.E umożliwia lekarzom medycyny estetycznej doskonalenie umiejętności w zakresie iniekcji z wykorzystaniem wypełniaczy tkankowych, dzięki zastosowaniu symulatora iFace, do którego produkcji został użyty zaawansowany technologicznie silikon na bazie platyny i żel silikonowy. Program szkoleniowy skierowany jest do lekarzy rozpoczynających swoją drogę w medycynie estetycznej, dla osób początkujących w tego typu zabiegach. Osoba, która jeszcze nie wykonywała iniekcji czuje się niepewnie i ma większą szansę na popełnienie błędu, czyli np. wstrzyknięcie preparatu do naczynia krwionośnego, do tętnicy i spowodowanie niedokrwienia, a w konsekwencji martwicy skóry i tkanki. Ale szkolenie równie dobrze nadaje się dla osób zaawansowanych, żeby przypomnieć anatomię i poćwiczyć techniki zabiegowe – tłumaczy dr Marcin Ambroziak. Uczestnicy mogą doskonalić

swoje umiejętności na intuicyjnym i precyzyjnie odwzorowującym ludzką twarz fantomie. Twórcami metody są specjaliści z zakresu medycyny estetycznej: dr Benjamin Ascher, chirurg plastyczny z Francji, założyciel IMCAS (International Master Course on Aging Science) oraz dr Sergio Escobar, lekarz dermatolog z Argentyny. W Polsce znajdują się obecnie trzy ośrodki szkoleniowe prowadzone przez specjalistów z zakresu medycyny estetycznej: dr Michała Kaniowskiego (Kaniowscy Clinic) we Wrocławiu, dr Łukasza Ordynowskiego (Ordynowski Medycyna Estetyczna) w Krakowie oraz dr Marcina Ambroziaka (Klinika Ambroziak) w Warszawie. Program szkolenia opiera się na części teoretycznej (wiedzy o kwasie hialuronowym i właściwościach reologicznych preparatów STYLAGE® marki Laboratoires Vivacy) oraz części praktycznej związanej z zastosowaniem metody F.A.S.T. Fantomy są świetnie przygotowane, zrobione z różnych rodzajów silikonów, które imitują tkanki. Po wstrzyknięciu można odsłonić poszczególne warstwy tkanek, żeby zobaczyć, gdzie preparat został podany, gdyż strzykawki przystosowane do tego typu szkolenia zawierają preparat barwiony. Czyli po wstrzyknięciu, np. w okolicę policzka możemy potem odsłonić skórę, materiał imitujący tkankę tłuszczową, mięśnie i zobaczyć, gdzie udało nam się umiejscowić preparat i czy uniknęliśmy naczyń krwionośnych – opisuje dr Ambroziak.

W ramach praktycznego szkolenia specjaliści zdobywają praktyczną wiedzę aż na 3 etapach, które obejmują: rysunek anatomiczny, analizę anatomiczną, a także profesjonalne przeprowadzenie iniekcji. Pierwszy etap obejmuje zaznaczenie punktów iniekcji bezpośrednio na zewnętrznej warstwie skóry symulatora, określenie miejsc ryzyka takich jak tętnice, żyły i nerwy, a także wyznaczenie obszarów do zabiegu. W drugim etapie lekarze mogą – odsłaniając kolejne warstwy symulatora – bliżej przyjrzeć się obszarom ryzyka, a także tkance tłuszczowej, mięśniom i strukturom kostnym. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami na twarzy, z którymi wiąże się największe ryzyko działań niepożądanych to obszar, którego granice wyznacza tętnica twarzowa, jej przedłużenie, czyli tętnica kątowa, oraz odgałęzienia tętnicy ocznej. W trzecim kroku – w którym dokonywana jest iniekcja – lekarze oceniają efekty zastosowania preparatów wypełniających w różnych warstwach skóry, uwzględniając również obszary ryzyka. Na modelu można wykonywać iniekcje przy użyciu zabarwionego kwasu hialuronowego, a dzięki ruchomym warstwom skóry dokładnie przeanalizować proces, miejsce podania oraz efekty. Metoda zwiększa nie tylko bezpieczeństwo i komfort lekarzy, którzy rozwijają swoje umiejętności na fantomie łudząco podobnym do ludzkiej twarzy, ale również bezpieczeństwo i komfort pacjentów, którzy korzystają z zabiegów u świetnie wyedukowanych lekarzy – podkreśla dr Ambroziak.

Ryc. 1. Model anatomiczny iFace.

Odpowiednia technika iniekcji wpływa na rezultat i bezpieczeństwo zabiegu, ale mimo to może zdarzyć się powikłanie. Dr Marcin Ambroziak wyjaśnia, że wprowadzanie do obrotu preparatów wolumetrycznych, będących wyrobami medycznymi, wiąże się z obowiązkiem szkolenia lekarzy. Firma Laboratoires Vivacy będąc pionierem w Polsce, wychodzi naprzeciw potrzebom lekarzy medycyny estetycznej i wdraża innowacyjną metodę szkoleniową S.A.F.E. Celem programu jest między innymi zwrócenie uwagi na możliwe powikłania, zidentyfikowanie obszarów najbardziej narażonych na nie, zaproponowanie sposobów minimalizacji powikłań oraz praktyczne wykonanie procedury. S.A.F.E. Training pomoże lekarzom lepiej zrozumieć anatomię i pracę z wypełniaczem, aby w przyszłości zminimalizować ryzyko powikłań.

Laboratoires VIVACY to francuski producent specjalizujący się w rozwoju, produkcji i dystrybucji wyrobów medycznych na bazie kwasu hialuronowego do iniekcji, szeroko stosowanych w obszarze medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej. Od momentu rozpoczęcia działalności Laboratoires VIVACY jest jednym z głównych graczy na rynku medycyny estetycznej na świecie, eksportując swoje technologiczne know-how do ponad 80 krajów. Fabryka Laboratoires Vivacy znajduje się w Archamps (Francja) w dynamicznie rozwijającym się regionie Haute-Savoie, w pobliżu granicy francusko-szwajcarskiej. Fabryka jest od lat prestiżowym ośrodkiem badań i rozwoju, a jej marki synonimem beauté a la française.

Ryc. 2. Trenerzy S.A.F.E dr n. med. Marcin Ambroziak, dr Benjamin Ascher (MD), dr Michał Kaniowski, dr Łukasz Ordynowski.

Produkty STYLAGE® to gama wypełniaczy tkankowych, umożliwiająca wypełnienie zmarszczek i zagłębień na skórze, uzupełnienie lub nadanie objętości wybranym partiom twarzy czy też nawilżenie skóry i poprawę jej kondycji, w zależności od problemu zdiagnozowanego przez lekarza i wybranego do zabiegu produktu. STYLAGE® to monofazowe żele na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego, zawierające mannitol lub sorbitol – substancje o działaniu przeciwutleniającym, które chronią kwas hialuronowy przed zbyt szybką degradacją po iniekcji do tkanki. Preparaty są jałowe, niepirogenne, charakteryzują się fizjologicznym pH oraz osmolarnością i przeznaczone są do jednorazowego użytku. Preparaty z gamy STYLAGE® produkowane są z wykorzystaniem innowacyjnej technologii IPN-Like, opatentowanej przez producenta Laboratoires VIVACY. Zapewnia ona wyjątkową elastyczność produktu ułatwiającą wypełnia nie głębokich zmarszczek lub korekcję w obrębie grubszej skóry. Pozwala zachować częściową niezależność wzajemnie przenikających się sieci, zapewniając tym samym łatwość i równomierność iniekcji oraz idealne rozmieszczenie produktu w skórze właściwej. Technologia IPN-Like gwarantuje spoistość kwasu hialuronowego podczas iniekcji oraz po zabiegu w miejscu korekcji, dzięki jonowym wiązaniom łączącym przenikające się sieci – co zapobiega migracji produktu i zapewnia gładkość skóry. Produkty STYLAGE® są wyrobami medycznymi klasy III i mogą być stosowane wyłącznie przez wykwalifikowanych lekarzy.

Artykuł ukazał się w numerze 2 (50)/2022 dwumiesięcznika Aesthetica i powstał we współpracy z dr n. med. Marcinem Ambroziakiem.

Artykuły

Dowiedz się więcej o medycynie estetycznej

Publikacje naukowe, artykuły medyczne, badania kliniczne, protokoły zabiegowe i wiele więcej. Dostarczamy i tworzymy bazę wiedzy szytą na miarę lekarza medycyny estetycznej – zapoznaj się treściami, które pozwolą Ci udoskonalić swoje umiejętności!

Okolica ust

Porównanie zachowania śluzówki warg po zastosowaniu różnych sposobów iniekcji preparatów z kwasem hialuronowym z gamy Stylage®

Czytaj artykuł